logo 10 sprawdzonych sposobów na zwiększenie produktywności | Pan Puchacz | Technologia, Muzyka & Publicystyka

10 sprawdzonych sposobów na zwiększenie produktywności

Jeśli szukasz sprawdzonych sposobów, na wzmocnienie produktywności na nadchodzący nowy rok to idealnie trafiłeś.

 1. Zbadaj czy jesteś sową czy skowronkiem. Ludzi można podzielić na dwa typy –  są tacy, którzy lubią wstać bardzo wcześnie i właśnie wtedy są najbardziej produktywni, ale są też ludzie, mający na odwrót – wolą pracować po nocach i dopiero wtedy potrafią zrobić jak najwięcej.  Zbadanie tego czy jakim ptaszorem jesteś nie jest takie proste. Musisz przestawić się na wczesne wstawanie, żeby to sprawdzić, Z siedzeniem do późna nikt nie ma problem. Częsty błąd popełniany przez ludzie, to stwierdzenie, że jest się sową, tylko po tym, że nie lubią wstawać wcześniej, a są to dwie różne rzeczy.
 2. Zmień otoczenie. Przesiadywanie w jednym miejscy, powoduje, że się do niego zbyt przyzwyczajamy, co wpływa negatywnie na produktywność. Porada przydatna dla wszystkich ludzi wykonujących proces twórczy.
 3. Habitica! Jeśli nie jesteś fanem gier RPG to pomiń ten punkt, po prostu nie będzie dla Ciebie interesujący. Habitica to gra, w której sam sobie wyznaczasz zadania i cele. Za każdym razem gdy odhaczysz sobie jakieś zadanie jako zrobione dostajesz punkty doświadczenie i pieniądze, żeby wyposażyć swoją postać w zbroję i oręż. Spróbuj jeśli inne programy To-Do nie zadziałały.
 4. Nie bój się prosić o pomoc. Nie jest to żaden wstyd, wstyd to zadawanie pytania bez przygotowania. Jeśli zatniesz się, w którymś momencie pracy i będziesz wiedział co robić dalej, nastaw minutnik i przez 15 minut spróbuj rozwiązać problem metodą opisową - pisz to co rozumiesz, aż do momentu, przez który nie możesz przejść. Jeśli nadal nie rozumiesz o co chodzi, to idź i poproś o pomoc, tylko zabierz swoje notatki! To pomaga :)
 5. Zamknij Social Media. Jeśli nie jesteś social media ninją to wyłącz wszelkie fejsbuki i inne tłitery. Jeśli jesteś turbo uzależniony, to prawdopodobnie nie ma dla Ciebie ratunku, ale jeśli nie jesteś uzależniony i tylko masz małą siłę woli, zainstaluj sobie wtyczkę do przeglądarki blokującą media społecznościowe, jest ich sporo w sklepach aplikacji.
 6. Dbaj o swoją samoświadomość. Pamiętaj swoje cele i miej je ciągle w głowie. Wbrew pozorom to bardzo ważne, większość braku motywacji wiąże się z tym, że w danym momencie nie myślimy o tym co będzie za 5 lat. Urządź sobie dziennie 30 min dla samoświadomości. A co!
 7. Ustaw sobie konkretne ramy czasowe. Presja czasu to najlepszy czynnik motywacyjny jaki wymyślono. W sumie, to sam się wymyślił przez deadline'y. Ustal, że na konkretną czynność przeznaczysz np godzinę i postaraj się zrobić przez tą godzinę jak najwięcej. Jeśli nie zmieściłeś się w czasie, to nic złego – wyciągnij wnioski i daj sobie sobie więcej minut.
 8. Najpierw wielkie kamienie. Słyszałeś o tej metodzie? Powiedzmy, że masz wielkie kamienie, żwir (czyli takie mniejsze) i piasek. Musisz je zmieścić do jednego pojemnika. Haczyk jest taki, że jeśli wpakujesz piasek, potem żwir to nie zmieścisz już wszystkich wielkich kamulców. Natomiast jeśli zaczniesz od największych kamieni, potem dodasz żwir, a na końcu będziesz sypał piasek to okaże się, że wszystko się zmieściło. Dobra, ale po co mi historyjka o jakimś gruzie?! Otóż pomyśl sobie, że te wielkie kamienie to Twoje najważniejsze zadania, a piasek to rozrywka. Jeśli będziesz cały dzień oglądał telewizję to nie starczy Ci czasu na zrobienie ważnej roboty na wczoraj. Łapiesz? Kamienie najpierw potem reszta.
 9. Poćwicz! Jeśli siedzisz bardzo długo przy biurku to chociażby 15 minut prostych ćwiczeń gimnastycznych czyni cuda, a co dopiero dłuższy trening. Dbanie o kondycję fizyczną wpływa bezpośrednio na naszą produktywność.
 10. JUST DO IT! Najlepszym złotym sposobem na produktywność jest wyłączenie trybu, ale mi się nie chcę i przejście w tryb nic nie myślę idę robić. To naprawdę działa. Wyłącz myślenie, włącz działanie.
Share on Google Plus

About Pan Puchacz

Fanatyk wszystkiego co myśli binarnie. Nałogowy słuchacz muzyki, któy musi dzielić się prawie wszystkim co mu wpadnie do głowy

  Blogger Comment
  Facebook Comment