logo Wszystko co powinieneś wiedzieć o podcastach | Pan Puchacz | Technologia, Muzyka & Publicystyka

Wszystko co powinieneś wiedzieć o podcastach


Dzięki internetowi powstały wirtualne odpowiedniki tradycyjnych mediów. Istnieją kanały na YouTube, które przeganiają jakością te telewizyjne, istnieją serwisy informacyjne, które szybciej prześlą informację. Niektóre blogi tworzą lepsze treści niż te pojawiające się w prasie. Zostało jeszcze jedno medium, z którym sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Tym medium jest radio. Gdybyście chcieli znaleźć radio czysto internetowe to takowe istnieją, jednak nie mają tak wysokiego poziomu. Radio ma to do siebie, że jest tam muzyka i są audycje. Audycja to słowo klucz. 

Podcast = Audycja
Nazwa podcast wywodzi się od iPoda. Bo to dzięki iPodowi można było zgrywać całe audycje i je odtwarzać.  Końcówka cast zaczerpnięto ze słowa broadcast (ang. nadawać).  Co w takich podcastach się dzieje? To zależy od twórców i ich kreatywności. 

Na czym słuchać podcastów?
Podcastów można słuchać na komputerze, smartfonach i odtwarzaczach mp3 Spośród tych trzech najpopularniejsze jest słuchanie na smartfonie, ze względu na mobilność i łatwość instalowania nowych odcinków. Na Androida mogę polecić Podcast Addict, który jest darmowy, a poisada wszelkie potrzebne funkcjonalności np zapamiętywanie, w którym momencie się zakończyło słuchanie

 Czy mogę założyć własny podcast?
Oczywiście! Poradnik jak to zrobić jest na stronie iTunes o tutaj Jeśli chcesz wiedzieć trochę więcej o sprawach technicznych to zapraszam Cię tu Podcatsmethod.co Nic prostszego. Jest przy tym trochę dłubania, ale przecież prowadzenie podcastu to same plusy dla Ciebie :) Ćwiczysz dykcję, dzielisz się swoją wiedzą i budujesz autorytet w internecie. Czy da się żyć z podcastowania? Na pewnym etapie na pewno tak, ale nie jest to tak popularna forma komunikacji jak blog, więc naturalną rzeczą jest fakt, że stawki też są mniejsze. 

Dobra, zainstalowałeś sobie aplikację i chcesz dodać pierwsze podcasty, żeby posłuchać. Mam tu dla Ciebie listę pięciu podcastów, których sam słucham. Potraktuj je jako taki starter pack ;) 


  1.  Yes Was Podcast Najlepszy polski podcast o technologii yeswas.pl 
  2. Zombie Versus Zwierz  Podcast o.. zaraz o czym on jest? Trudno powiedzieć dużo popkultury, trochę technologii i szczypta rzeczy około blogowych
  3. Więcej niż oszczędzanie pieniędzy podcast Michała Szafrańskiego z bloga jakoszczedzacpieniadze.pl
  4. Krokiet Kast podcast o grach wideo, którego gospodarzem jest Maciej "Vonzay" Makuła korkietkast.pl
  5. Smart Passive Income Podcast prowadzony przez Pata Flynn'a. Dowiedziałem się o nim od Więcej niż oszczędzanie pieniędzy. 

W języku angielskim prowadzona jest ogromna ilość podcastów bardzo dobrej jakości, zupełnie inaczej jest z polskojęzycznymi podcastami tzn jest ich mało, a na domiar złego nie są nagrywane dobrym sprzętem, więc jeśli nie znalazłeś polskie podcastu o danej tematyce poszukaj w anglojęzycznych :) 

Miłego Słuchania!
Share on Google Plus

About Pan Puchacz

Fanatyk wszystkiego co myśli binarnie. Nałogowy słuchacz muzyki, któy musi dzielić się prawie wszystkim co mu wpadnie do głowy

    Blogger Comment
    Facebook Comment