logo Jak zacząć tworzyć muzykę? (Poradnik) | Pan Puchacz | Technologia, Muzyka & Publicystyka

Jak zacząć tworzyć muzykę? (Poradnik)

Jak zacząć tworzyć muyzkę?


Jeśli czytasz ten poradnik, to prawdopodobnie jesteś totalnym laikiem w temacie muzycznym.
I dobrze! Ten artykuł piszę właśnie dla Ciebie. Dlaczego go napisałem? Bo sam miałem problem w znalezieniu jakiegoś punktu zaczepienia odnośnie tematu tworzenia muzyki. Potraktuj to co napiszę jako zaproszenie w świat kreacji. Od razu uprzedzam nie jestem ekspertem w tym temacie, ale posiadam wystarczającą widzę, aby pokazać drogę na początek przygody.
Drogi są mianowicie dwie, ale można iść nimi równocześnie (jeśli ktoś ma w sobie wystarczająco siły woli i samozaparcia).

Droga nr 1

Zacznij grać na instrumencie, oczywiście najlepszą opcją byłaby szkoła muzyczna, ale prawdopodobnie nie możesz sobie na to pozwolić. To czy możesz zostać samoukiem, zależy bezpośrednio od instrumentu jaki sobie wybierzesz. Nauka gry na gitarze (nie ważne jakiej) nie wymaga pobierania lekcji, ale jeśli marzysz sobie grać na skrzypcach lub pianinie to musisz znaleźć sobie mentora. Aha no i nie wybieraj instrumentu tylko dlatego, że samemu możesz go opanować, to najgorsze co możesz zrobić.

Droga nr 2

Zasiadasz od razu do kompa instalujesz program i po prostu się bawisz. Brzmi bajecznie prosto, prawda? Otóż nie do końca jest tak, że za jednym posiedzeniem stworzysz hit, który zwali z nóg miliony słuchaczy. Będzie to wymagało od Ciebie po pierwsze minimum wykształcenia muzycznego, które sam będziesz musiał sobie zdobyć w Internecie, po drodze słuchając mnóstwa utworów.
Tylko naprawdę słuchając. Chodzi mi oczywiście o aktywne słuchanie, podczas którego rozróżniasz poszczególne instrumenty, efekty itd. Wiedza muzyczna przychodzi z czasem (tak jak to miało miejsce u mnie) lub jest wyuczone, ale nauka w szkole to droga nr 1.

Wszystko fajnie tylko jaki program mam wybrać?

Programy do tworzenia muzyki mają swój skrót DAW (Digital Audio Workstation) Wklepuj w Google i eksperymentuj. Ja osobiście polecam Fruit Loop Studio, można za darmo pobrać wersję demo, w której jedynym ograniczeniem jest brak możliwości otwierania projektów. Co na początek nie będzie Ci za bardzo przeszkadzało. Zapytasz teraz Jak to nie będzie przeszkadzało?! Chcę posłuchać swojego utworu. Spokojnie, to że nie będziesz mógł otworzyć projektu nie znaczy, że będziesz pozbawiony możliwości eksportu swojego hicioru do formatu mp3.Tak jak mówiłem w tworzeniu muzyki są dwie drogi, to którą wybierzesz zależy od Ciebie i Twoich osobistych potrzeb oraz możliwości. Nie bój się umówić się na lekcje gry na fortepianie tylko dlatego, że nie wiesz, czy Ci się spodoba. Gdyby tak było nikt nie zmusi Cię na to byś przyszedł na kolejną. Nie bójcie się próbować , bo muzyka jest do zabawy pamiętajcie! 
Share on Google Plus

About Pan Puchacz

Fanatyk wszystkiego co myśli binarnie. Nałogowy słuchacz muzyki, któy musi dzielić się prawie wszystkim co mu wpadnie do głowy

    Blogger Comment
    Facebook Comment