logo Jak zmienić świat w stylu Elona Muska? | Pan Puchacz | Technologia, Muzyka & Publicystyka

Jak zmienić świat w stylu Elona Muska?


Elon Musk - Jeżeli słyszysz to imię oraz nazwisko po raz pierwszy musisz wiele się o nim dowiedzieć, a to jest idealne miejsce na początek.


Po pierwsze - wymowa. Posługując się zapisem fonetycznym wygląda to tak:/ˈiːlɒn ˈmʌsk/, a zresztą mówcie Ilon Mask, ok? Krąży o nim opinia rzeczywistego Tonego Starka (tego od Iron Man'a), nawet niektóre sceny filmu były kręcone wewnątrz jednej z jego firm.

Jak już pewnie wydedukował(a/e)ś Elon jest przedsiębiorcą. W tej chwili kieruje firmami takimi jak SpaceX czy Tesla. To właśnie w tej drugiej wdraża swój plan zmieniania świata bardzo aktywnie i najbardziej widać efekty tych działań.

No to zaczynamy. Wytyczyłem cztery punkty tego planu. Oto one:

1. Miej obsesję

Brzmi trochę ostro, ale są to słowa byłej żony Elona, która na pytanie "Jak mogę być tak wielkim jak Bill Gate's, Steve Jobs, Elon Musk i Richard Branson" w serwisie Quora odpowiedziała długim wypracowaniem tutaj, a jeśli nie za bardzo speak inglese to tutaj przetłumaczone przez wykopowicza, na język polski. Teraz jest ten moment, w którym możesz to przeczytać. Poczekam :)

2. Zdobądź kapitał

Zaczynał od pisania gier komputerowych.
Dla niedoinformowanych: Tak, kiedyś były czasy, że jak jakaś gra Ci się nie podobała, to nie wchodziłeś do internetu i obrzucałeś firmy błotem, tylko samem pisało się lepszą.
Najpopularniejszą grą jaką napisał był Blastar, którego stworzył w wieku 12 lat i sprzedał magazynowi komputerowemu za 500$.

Jeżeli jesteście bardzo ciekawi jak gra wyglądała, to słuchaj mnie uważnie: po pierwsze ścisz dźwięk swojej przeglądarki, jeśli już to zrobiłeś to wchodź do świata ośmiu bitów. Jeśli nie posłuchałeś mojej rady to i usłyszałeś piękne intro w super głośnym wydaniu to jesteś sam sobie winien.

No dobra, za dzieciaka robił gry, ale na nim kokosów nie zbił. Pierwszy milion zarobił w firmie Zip2 tworzącą oprogramowanie służące publikowaniu treści w serwisach informacyjnych, którą założył z bratem Kimbalem.
Obecnie działa w firmach SpaceX, która próbuje obniżyć koszty lotów w kosmos. Tesla - zajmuje się produkcją elektrycznych samochodów oraz SolarCity, która buduje panele solarne. 

3. Zacznij od najbogatszych

Elon nie zaczął od razu budować aut elektrycznych, które byłyby w konkurencyjnych cenach. Otworzył produkcję sportowymi pojazdami z wysokiej półki, aby móc swobodnie pracować nad ich ulepszaniem.  W dzisiejszym świecie wszyscy chcą być bogaci i pożądają rzeczy, które bogaci posiadają. Dlaczego chcesz mieć Ferrari? No właśnie.

4. Stopniowo przechodź w niższe warstwy

Czas na cytat pomysłodawcy tego planu:

Celem Tesli zawsze było mieć trzy-stopniowy proces, gdzie wersja pierwsza to drogi samochód w małym nakładzie, druga - średnio drogi i średnio nakładowy i trzecia, o niskiej cenie i wysokim nakładzie. Jesteśmy właśnie przy stopniu drugim. Więc mieliśmy samochód sportowy, Roadster'a, za 100.000$. Potem Model S, który zaczyna się od ok. 50.000$, a samochód naszej trzeciej generacji, który, miejmy nadzieję, ukaże się za 3 lub 4 lata, będzie kosztował 30.000$. Każda naprawdę nowa technologia wymaga zazwyczaj trzech głównych wersji by stać się szeroko pożądanym produktem. Myślę, że zmierzamy w tym kierunku i jestem pewny, że tam dotrzemy. 
 A na zakończenie dodatekWywiad z Elon'em od TED, do obejrzenia.
Share on Google Plus

About Pan Puchacz

Fanatyk wszystkiego co myśli binarnie. Nałogowy słuchacz muzyki, któy musi dzielić się prawie wszystkim co mu wpadnie do głowy

    Blogger Comment
    Facebook Comment